piątek, 10 marca 2017

Sarah J. Maas "Dwór cierni i róż"Wreszcie znalazłam książkę, która mnie pochłonęła do reszty. Ostatnio znajdowałam się w książkowej pustce, jednak dzięki tej książce to się zmieniło.
Z autorką Sarah J. Mass spotkałam się już w powieści "Szklany Tron". Książka była fenomenalna i dlatego z wielkim zapałem wzięłam się za czytanie "Dworu cierni i róż"
Ale o czym jest ta książka:


"Dziewiętnastoletnia Feyre jest łowczynią – musi polować, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w poszukiwaniu zwierzyny coraz dalej, w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythian – krainy zamieszkanej przez czarodziejskie istoty. To rasa obdarzonych magią i śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem.

Kiedy podczas polowania Feyre zabija ogromnego wilka, nie wie, że tak naprawdę strzela do faerie. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z Wysokiego Rodu Tamlin, w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn. Feyre musi wybrać – albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythian i spędzi tam resztę swoich dni.
Pozornie dzieli ich wszystko – wiek, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyre będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia?
Pełna namiętności i pasji, romantyczna, brutalna i okrutna. Jedno jest pewne: Dwór cierni i róż to z pewnością nie cukierkowa baśń w stylu Disneya…"


I już od samego początku jest ciekawie. Feyre jest niesamowita. Aby przetrwać od śmierci głodowej i zapewnić rodzinie jedzenie musi polować. (tu trochę przypomina "Igrzyska Śmierci", ale tylko na początku). Gdy zabija wilka, nie jest świadoma, że to magiczne stworzenie, jednak  jest szczęśliwa, bo za skóry może zarobić dużo pieniędzy, za które będą mogli przetrwać zimę. Jednak kilka dni później do jej chaty wpada wielki, potwór, który żąda od Fayre, aby poszła z nim do Dworu Wiosny. Tak nakazuje Traktat, ponieważ zabiła fae musi albo zginąć, albo pójść z nim i na zawsze zamieszkać. Fae niechętnie się zgadza i zmierza ku nieznanemu. Po przybyciu na Dwór Wiosny, Feyre jest zaskoczona w jakim pałacu mieszka taka bestia. Jednak w jednej chwili, był przerażającym potworem z wielkimi, ostrymi pazurami, a w drugiej zmienił się w bardzo przystojnego mężczyznę, którego twarz okrywała złota maska.

Początkowo Feyre jest niechętna do niczego, Mimo, że jest głodna, nie chce nic tknąć, ponieważ mogło być zaczarowane. Nie chcę zostać więźniarką Tamlina, obmyśla plan ucieczki... Jednak poznaje Tamlina coraz bardziej, do tego poznaje również Luciena, który służy Tamlinowi. Wszyscy na Dworze mają maski.. za bramą Dworu czają się straszne potwory, a do tego jeszcze klątwa i tajemnicza "Ona"...  Feyre poznaje coraz bardziej tajemnice Dworu i jego mieszkańców, ponadto zbliża się do Tamlina.
Aby przywrócić spokój Dworowi i uratować Tamlina musi przejść przez piekło... Ale czy nie warta jest tego miłość? 


Dodam tylko, że w pewnym momencie poznajemy kolejną postać, która jest bardzo tajemnicza - Rhysanda, lecz o nim nic więcej nie powiem... :)
Uwielbiam takie książki, fantastyczne, baśniowe, tajemnicze, zaskakujące i wiele innym przymiotników mogłabym tu wymienić. Taka historia "Pięknej i Bestii" tylko w zupełnie inny sposób przedstawiona. Jest więcej walk, więcej wymyślonych stworzeń i fabuła jest bardziej złożona. Zresztą, to nie jest powieść dla dzieci... dla młodzieży owszem, ale i dla dorosłych też. 

Książka wciąga od samego początku, jest tajemnicza i zaskakująca. Przeczytałam ją jednym tchem, a końcówka tak wbija w ziemię, że ciężko się podnieść. Wszystkie zagadki zostają wyjaśnione. 


Cieszę się, że autorka wszystko przemyślała. Nic nie pominęła, nic nie jest zostawione bez wyjaśnienia, wszystkie elementy układanki trafiają na swoje miejsce. Cieszę się również, że są jeszcze dwie części, bo ta książka mnie pochłonęła. Już teraz na tym etapie jestem świadoma, że po tej serii będę mieć nieziemskiego kaca książkowego. Polecam wszystkim fanom fantastyki i nie tylko tym ;) Ocena 10/10

5 komentarzy:

 1. Skoro pierwszy tom tak wysoko oceniłaś, to na kolejny zabraknie Ci skali. :D Mnie pierwszy jakoś szczególnie nie zachwycił, ale w drugim się zakochałam. ♥

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już dorwałam drugi tom, wyrwałam go z czeluści książkoholików. Ilość stron mnie ucieszyła, wreszcie szybko się nie skończy. Dobrze, że dziś weekend, więc mam co robić :) Nie mogę doczekać jak zacznę czytać :)

   Usuń
 2. Jestem ciekawa tej książki/serii już od jakiegoś czasu, więc mam nadzieję, ze niedługo się za nią wezmę i że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno Ci się spodoba, jest nietypowa i trzyma w napięciu. Jak przeczytasz to czekam na recenzję :)

   Usuń